بازنگري در الگوي غربي روزنامه نگاري: ازرويكرد انحصاري تا دموكراسي ديجيتالي

دكتر اميدعلي مسعودي[۱]

چکیده:

روزنامه نگاری درغرب،درآغاز به مخاطبان ایرانی نگاهی
قوم مدارانه وتحقیر آمیز داشت.مخاطبان ایرانی درحالی به استقبال روزنامه ها درایران رفتند که شاهد روزنامه نگاری دوران استبدادبودندودر همان زمان غربی ها از دودوران مهم روزنامه نگاری:آزادی وتجاری عبورکرده بودند.این تأخرتاریخی امااینک به یمن انقلاب فن آوری های ارتباطی واطلاعاتی شرایط جدیدی برای بازنگری در الگوی انحصارگرایانه روزنامه نگاری غربی دردنیا ی امروز به وجود آورده است.

رشد فن آوري‌هاي ارتباطي، امكانات تازه‌اي را براي مخاطبان در هر گوشه جهان فراهم كرده است تا آنان بتوانند با هزينه كمتري به تبادل اطلاعات و اخبار بپردازند. در واقع انقلاب ديجيتال، بر كيفيت زندگي و ارتباطات انساني و اجتماعي تأثير گذارده است.

استفاده شهروندان ازامکانات رسانه های جدید مانند:بلاگ ها،میکروبلاگ ها،توئیتر،فیس بوک ،فلیکرو…باعث شکل گیری روزنامه نگاری شهروندی در جامعه شده است.این نوع روزنامه نگاری تعریف جدیدی از مخاطب را بازتولید کرده است که با انحصارگرایی واستبداد در انتشار مطالب درفضای مجازی به رقابت وچالش برمی خیزد.تا آنجا که مخاطب به معنی قدیمی اش اکنون در این بازنگری جایی ندارد زیرا میان فرستنده ومخاطب مرزی وجودندارد. زیست بوم خبری شرایطی را به وجود آورده است تا روزنامه نگاری غربی وارد دوران ضد انحصاری ودموکراسی دیجیتالی شود.

کلمات کلیدی:روزنامه نگاری غربی،روزنامه نگاری شهروندی،دموکراسی دیجیتالی،مخاطب،رسانه های جدید.

[۱] – عضو هيأت علمي دانشگاه سوره ( oamasoodi@yahoo.com )

دانلود مقاله

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *